W skrócie
- Największy turniej w historii: 48 drużyn, 104 mecze, 16 miast gospodarzy, 3 kraje, od 11 czerwca do 19 lipca 2026 roku.
- Trzy reżimy celne do przejścia przy każdym przepływie transgranicznym, koordynowane z jednego centrum dowodzenia utworzonego przez FIFA.
- Kolosalne środki: ponad 5000 ciężarówek, około 93 000 m² powierzchni magazynowej i blisko 450 ton sprzętu.
- Przeciążona sieć transportowa: +10,5 % przewozów chłodniczych do miast gospodarzy, przegapione okna dostaw, dłuższy czas oczekiwania.
- Liczba, która się liczy: badanie naukowe skróciło dystans pokonywany przez drużyny o 49,7 %, bez zmiany choćby jednej reguły turnieju.
Największe przedsięwzięcie logistyczne w historii
Optymalizacja logistyki mistrzostw świata 2026 nie trafiła na pierwsze strony gazet, a mimo to może być najciekawszą historią tego turnieju dla każdego, kto pracuje w transporcie. Od 11 czerwca do 19 lipca 2026 roku 48 drużyn rozegrało 104 mecze w 16 miastach gospodarzach rozłożonych na trzy kraje: Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk. Trzydzieści dziewięć dni rywalizacji w skali całego kontynentu.
Oficjalne dane FIFA pokazują skalę frekwencji: 99,7 % wypełnienia stadionów, średnio 65 204 widzów na mecz i 7,7 miliona osób na strefach kibica. Łączna frekwencja wyniosła 6 810 966 widzów, czyli prawie dwa razy więcej niż rekord z 1994 roku. Po stronie gospodarczej dostępne szacunki mówią o około 40,9 miliarda dolarów wygenerowanej aktywności — to rząd wielkości, a nie dana księgowa.
Za widowiskiem kryje się problem planowania przy ograniczeniach. Oraz liczba, opublikowana dyskretnie w czasopiśmie naukowym, która powinna zainteresować każdego przewoźnika.
Dane w tym artykule odzwierciedlają stan z lipca 2026 roku.
Trzy kraje, trzy służby celne
Wszystkie poprzednie mundiale odbywały się w jednym kraju albo niemal. Ten narzucił bezprecedensowe ograniczenie: każdy przepływ transgraniczny musiał zmierzyć się z trzema odrębnymi reżimami regulacyjnymi.
Po stronie amerykańskiej CBP (Customs and Border Protection, federalna administracja celna Stanów Zjednoczonych). Po stronie kanadyjskiej CBSA (Canada Border Services Agency). Po stronie meksykańskiej krajowe organy celne. Wszystko w ramach USMCA, umowy o wolnym handlu między trzema krajami — która ułatwia wymianę, ale nie scala procedur. Trzy komplety dokumentów, trzy harmonogramy stosowania, trzy możliwe interpretacje tego samego ładunku.
Odpowiedzią organizacyjną było scentralizowane Logistics Coordination Centre: jedno stanowisko dowodzenia do śledzenia przesyłek, rozwiązywania incydentów i zarządzania przekraczaniem granic.
Dla europejskiego przewoźnika tarcie celne wewnątrz jednolitego rynku już nie istnieje. Ale twarde ograniczenia nie zniknęły: zakazy ruchu w weekendy, strefy czystego transportu, przepisy socjalne dotyczące czasu prowadzenia pojazdu, okna dostaw narzucone przez klientów. Wniosek jest dokładnie ten sam. Ograniczenie administracyjne, którego nie ma w modelu planu, w rzeczywistości zamienia się w opóźnienie.
Realnie zaangażowane środki
Oficjalny operator logistyczny turnieju, Rock-it Cargo (grupa Global Critical Logistics), podaje konkretne rzędy wielkości:
- ponad 5000 ciężarówek i pojazdów w użyciu;
- około 1 miliona stóp kwadratowych powierzchni magazynowej, czyli mniej więcej 93 000 m²;
- ponad 1 milion funtów sprzętu, czyli około 450 ton, przewiezione dla 48 federacji.
To imponujące środki. Nie zwalniają jednak z optymalizacji — wręcz przeciwnie. Im większa flota, tym drożej kosztuje złe przypisanie zasobów: każdy źle ustawiony pojazd, każda źle ułożona trasa mnoży się przez liczbę rotacji.
Kiedy wielka impreza przeciąża sieć
Mundial nie tylko zmobilizował własne środki. Zakłócił cały północnoamerykański rynek przewozów — i właśnie tu temat przemawia bezpośrednio do europejskiego przewoźnika.
Od początku maja przewozy reefer — czyli transport w kontrolowanej temperaturze — wzrosły o 10,5 % w kierunku miast gospodarzy, wobec 8 % w pozostałych kierunkach. W Filadelfii stawki reefer sięgnęły 6,50 dolara za milę, najwyższego poziomu wśród miast gospodarzy. To rynek północnoamerykański, którego jednostki taryfowe nie mają bezpośredniego odpowiednika w Europie, ale mechanizm jest uniwersalny: gdy popyt się koncentruje, cena podąża za nim.
Reszta obrazu jest znajoma:
- zamknięcia ulic wokół stadionów w godzinach rozpoczęcia meczów, zwłaszcza na Manhattanie;
- wydłużenie dwell times, czyli czasu oczekiwania pojazdu na miejscu przed załadunkiem lub rozładunkiem;
- przegapione okna dostaw w pobliżu stadionów i stref kibica;
- „mini-szczyty sezonowe” przesuwające się z miasta do miasta wraz z terminarzem, zamiast jednego przewidywalnego szczytu;
- jednoczesne napięcie na truckload (ładunek całopojazdowy, cała ciężarówka dla jednego klienta), przesyłkach drobnicowych, frachcie lotniczym i ostatniej mili.
Przewoźnik nie wybiera swoich ograniczeń sieciowych. Ponosi ich konsekwencje. Jedyną zmienną, którą naprawdę kontroluje, jest jakość jego planu.
Liczba, która powinna dać do myślenia: minus 50 % dystansu
Naukowcy opublikowali w czasopiśmie Optimization Letters (Springer) pracę wartą uwagi. Zastosowali model programowania całkowitoliczbowego mieszanego — w żargonie MIP — do terminarza fazy grupowej mundialu 2026, zachowując w całości strukturę narzuconą przez FIFA: stałe okna meczowe, obciążenie przypisane każdemu stadionowi, ograniczenia jednoczesności w ostatniej kolejce.
Wynik jest jednoznaczny. Oficjalny terminarz narzucał 48 drużynom 61 324,3 mili łącznych przejazdów, czyli około 98 700 km. Terminarz zoptymalizowany spada do 30 860,7 mili, czyli około 49 700 km. To 49,7 % mniej dystansu i 83 % mniej przekroczeń stref czasowych. Punktem wyjścia był raport FIFPRO, światowego związku zawodowego piłkarzy, o wpływie podróży i zmiany stref czasowych na zdrowie i wyniki zawodników. Autorzy opublikowali swój kod i wyniki na GitHubie.
Innymi słowy: oficjalny terminarz nie był absurdalny. Był po prostu niezoptymalizowany. Połowę kilometrów dało się uniknąć bez ruszania choćby jednej reguły turnieju.
MIP to trzy rzeczy. Cel do zminimalizowania — tutaj dystans, u Państwa czas albo koszt. Twarde ograniczenia, których żadne rozwiązanie nie może naruszyć. I przestrzeń rozwiązań tak wielka, że żaden człowiek nie przeszuka jej ręcznie. To dokładnie ta sama rodzina algorytmów, która planuje trasę dostaw. Problem terminarza mistrzostw świata i problem trasy ciężarówek są matematycznie bliskimi kuzynami.
Co to zmienia w optymalizacji logistyki przewoźnika
Pięć praktycznych wniosków.
1. Połowa marnotrawstwa tkwi w planowaniu, a nie w jeździe. Szukamy oszczędności na litrze, szkolimy kierowców z ekojazdy — to przydatne. Ale główne złoże leży w kolejności punktów na trasie.
2. Twarde ograniczenie się modeluje, a nie ignoruje. Okno klienta, strefa czystego transportu, ustawowy czas prowadzenia, wolna rampa: to, co nie wejdzie do modelu, wróci jako opóźnienie w terenie. Europejskie otoczenie regulacyjne 2026 dołożyło tylko kolejne ograniczenia do zamodelowania.
3. Optymalizacja trasy bez optymalizacji załadunku zostawia połowę zysku na stole. Ciężarówka z idealnie ułożoną trasą, ale wypełniona w 60 %, to wciąż zmarnowana ciężarówka. O tym właśnie jest bin packing i załadunek ciężarówek.
4. Sztywny plan nie przetrwa zderzenia z rzeczywistością. Mundial miał swoje nieprzewidziane zdarzenia; trasa dostaw też je ma. Liczy się nie doskonałość planu początkowego, lecz zdolność do szybkiego przeliczenia — różnica, której klasyczny GPS nie obejmuje.
5. Zmienia się skala, a nie matematyka. 48 drużyn na kontynencie albo 15 ciężarówek w województwie: to ten sam problem, rozwiązywany tymi samymi metodami.
Podsumowanie
Nie mają Państwo 48 drużyn do przewiezienia przez kontynent. Mają 15 ciężarówek i 200 punktów dostawy. To ten sam problem — i ma to samo rozwiązanie.
Octave Engine stosuje tę rodzinę algorytmów w celowo wąskim zakresie: optymalizacja tras i załadunku. To nie jest pełny TMS, a narzędzie oczywiście nie ma żadnego związku z FIFA ani z turniejem. To silnik, który zamienia Państwa realne ograniczenia — okna czasowe, ładowności, objętości, przepisy — w zoptymalizowane plany tras i załadunku w kilka sekund, z danymi hostowanymi we Francji i w Europie.
Skoro terminarz mistrzostw świata może stracić połowę kilometrów, warto zadać to samo pytanie o Państwa trasy.
Sprawdźcie, ile kilometrów może zaoszczędzić Państwu Octave Engine.
Źródła
- FIFA — Packed stadiums, record digital reach: FIFA World Cup 2026 numbers tell story of unprecedented scale — dane oficjalne: 99,7 % wypełnienia, 65 204 widzów na mecz, 7,7 mln w strefach kibica
- Forbes — America’s World Cup Notches A Record 6,810,966 Fans, Nearly Double Old Mark — łączna frekwencja turnieju i porównanie z rekordem z 1994 roku
- Optimization Letters (Springer) — Sport scheduling to minimize travels at the FIFA World Cup 2026 — model MIP, 61 324,3 → 30 860,7 mili (−49,7 %), −83 % przekroczeń stref czasowych, geneza FIFPRO
- Supply Chain Digital — Rock-it Cargo: The Logistics Behind the FIFA World Cup 2026 — oficjalny operator, ponad 5000 ciężarówek, ok. 1 mln sq ft magazynów, 1 mln lbs sprzętu
- Kenco Group — How the 2026 World Cup Is Disrupting U.S. Supply Chains — +10,5 % przewozów chłodniczych, 6,50 $/milę w Filadelfii, zamknięcia ulic, wzrost dwell times
- Gebrüder Weiss — 2026 FIFA World Cup Logistics and Freight Capacity Impact — jednoczesne napięcie na truckload, reefer, frachcie lotniczym i ostatniej mili
- Transport & Logistics ME — The Biggest Supply Chain on Earth? How Logistics is Powering FIFA World Cup 2026 — Logistics Coordination Centre i koordynacja trzech reżimów celnych
- Voxlog — Pourquoi la Coupe du monde 2026 constitue un test de résistance pour les chaînes d’approvisionnement — perspektywa europejska, zmienność popytu i elastyczność logistyczna
- Sports Illustrated — How Far Every Team Will Travel in 2026 World Cup Group Stage, Ranked — dystanse poszczególnych drużyn w fazie grupowej