Pe scurt
- Hanovra, 15-20 septembrie: IAA Transportation confirmă sosirea camionului electric de cursă lungă (Tesla Semi european, BYD ETT 44, Volvo, MAN).
- În aceeași zi de 15 septembrie, un camion fără cabină începe să aprovizioneze un magazin Lidl de lângă Kassel: un demonstrator, dar un semnal puternic.
- Încărcarea este adevărata problemă: aproximativ 730 de puncte de peste 350 kW în Europa, față de 35 000 de puncte de megawatt necesare în 2030.
- Planificarea rutelor schimbă constrângerile: energia înlocuiește kilometrii, încărcătorul devine un interval de rezervat, iar încărcarea trebuie să cadă în timpul pauzei.
- Flotele mixte vor deveni norma: ce vehicul pentru ce rută?
O săptămână din septembrie care spune totul — Hanovra și Edermünde
Planificarea rutelor cu camioane electrice era până acum un subiect de prospectivă. Septembrie 2026 a făcut-o concretă. Între 15 și 20 septembrie, IAA Transportation 2026 a reunit la Hanovra peste 140 000 de vizitatori și 1 589 de expozanți din 46 de țări. În aceeași zi de 15 septembrie, la aproximativ 200 km distanță, un camion fără cabină începea să aprovizioneze un magazin Lidl din Edermünde, lângă Kassel.
Pentru operatori, o singură întrebare: ce se schimbă în modul de planificare?
Datele din acest articol reflectă situația la 24 septembrie 2026. Actualizat pe 30 septembrie 2026: studiul T&E privind costul unui camion electric în Franța.
Camionul electric de cursă lungă iese din saloane
Ce s-a anunțat la Hanovra
- Tesla Semi, versiunea europeană: 550 km la 40 t masă maximă a ansamblului (semiremorca inclusă), 1 kWh/km, sub 9 100 kg gol, încărcare de până la 800 kW (peste 60 % din autonomie în 30 de minute, potrivit producătorului). Demonstrații în prima jumătate a anului 2027, livrări europene la sfârșitul lui 2027.
- BYD ETT 44: un cap tractor 4×2 pentru 44 t, cu o baterie LFP (litiu-fier-fosfat, o chimie robustă și mai ieftină) de 651 kWh. Până la aproximativ 600 km potrivit BYD, fără condiții de măsurare precizate, și o încărcare de peste 1,5 MW (de la 20 la 80 % în circa douăzeci de minute). Livrări în Europa în 2027.
- Producătorii tradiționali: Volvo anunță până la 700 km pentru FH Aero Electric, MAN prezintă o nouă generație eTGX, iar Milence a demonstrat încărcarea de megawatt pe camioane Daimler Truck, MAN și Scania.
Pe partea de piață, Transport & Environment estimează că noii veniți (Tesla, BYD și alții) ar putea cuceri între 24 și 31 % din piața europeană a camioanelor grele electrice în 2030, cu un cost total de deținere (TCO: achiziție, energie și întreținere cumulate) cu aproximativ 12 % mai mic. O proiecție care presupune că acești producători își ating obiectivele de producție.
Pentru Franța, un studiu Transport & Environment publicat pe 28 septembrie 2026 estimează economia unui camion electric fabricat în Europa la până la 50 000 de euro în cinci ani față de motorină, cu recuperarea investiției în patru ani. Rezultatul se bazează pe subvenții care pot ajunge, potrivit T&E, la 107 000 de euro pe camion și pe un profil precis: 116 000 km pe an, 75 % din kilometraj pe autostradă și 80 % din încărcare la depou. Fără aceste ajutoare, economia ar scădea la 10 000 de euro în 2030. Înainte de achiziție, comparați acest profil cu kilometrajul și ponderea de autostradă din propriile curse.
Proiectul legii finanțelor pe 2027 al Franței, depus pe 1 octombrie 2026, prevede o acciză redusă de 0,50 euro/MWh pentru energia electrică folosită la încărcarea camioanelor de marfă de peste 7,5 t alimentate exclusiv electric. Aceasta se va aplica doar după o autorizare a Consiliului UE, de la o dată stabilită prin ordin. Același proiect reduce avantajul fiscal pentru camioanele pe gaz, ED95 și B100: din 2027, amortizarea lor suplimentară (suramortissement) ar fi calculată pe baza costului suplimentar față de un camion pe motorină, așa cum se întâmplă deja pentru camioanele electrice. Aceste măsuri pot fi încă modificate până la votul legii, la sfârșitul anului.
Încărcarea, adevăratul subiect al salonului
MCS (Megawatt Charging System) este standardul de încărcare pentru camioanele grele la 1 000 kW și peste. Milence vizează 70 de parcuri de încărcare până la sfârșitul lui 2027, dintre care peste jumătate cu MCS. MAN adaugă 50 de locații la rețeaua sa Charge&Go. Shell oferă intervale de încărcare rezervabile. În Franța, Voltix, filială a grupului VINCI, a pus în funcțiune pe 2 octombrie 2026, la Vierzon (Cher), la intersecția autostrăzilor A20, A71 și A85, o stație cu 4 puncte de 1,5 MW, fiecare cu conector dublu CCS și MCS (8 puncte prevăzute în final). Prezentată drept cea mai puternică din Franța pentru transportul de marfă, anunță o încărcare în 30–45 de minute, care se încadrează în pauza de 45 de minute. Voltix vizează 50 de stații operaționale până în 2028.
Punctul de plecare este modest: aproximativ 730 de puncte de peste 350 kW în Europa astăzi, pentru o nevoie estimată de 35 000 de puncte MCS publice în 2030. Președinta VDA, asociația germană a industriei auto, a rezumat la Hanovra: vehiculele sunt pregătite, dar infrastructura nu avansează în același ritm.
Cadrul de reglementare, pe scurt
Componenta de CO2 din taxele rutiere pentru camioane este prezentată în rezumatul nostru din primăvara lui 2026. Se adaugă două aspecte. Parlamentul European a votat prelungirea până la 30 iunie 2031 a posibilității de a scuti de taxa rutieră camioanele cu emisii zero, total sau parțial: fiecare stat membru decide. Iar reglementarea privind masele și dimensiunile acordă vehiculelor cu emisii zero până la 2 t suplimentare, un bonus pe care Transport & Environment îl consideră insuficient pentru cursele lungi.
Camionul autonom — ce testează Lidl cu adevărat
Din 15 septembrie, un camion electric fără cabină, fără volan și fără pedale face naveta între depozitul Lidl din Edermünde și un magazin din apropiere. Circulă la nivelul SAE 4: vehiculul conduce singur, dar numai într-un perimetru definit. Potrivit Einride, este primul camion de acest tip exploatat zilnic pe drumurile publice din Germania.
Cadrul rămâne prudent: autorizație din partea Oficiului Federal pentru Autovehicule (KBA) între 14 august 2026 și 28 februarie 2027, maximum 25 km/h, supraveghere tehnică de la distanță. Potrivit Lidl, vehiculul transportă 15 europaleți de produse uscate, circulă de până la trei ori pe zi și ar urma să mute peste 3 000 de paleți în cele patru luni ale proiectului. Traseul măsoară doar câteva sute de metri, potrivit presei.
Este un demonstrator, nu o revoluție. Dar un mare retailer îl exploatează în condiții reale. Următorul pas anunțat este un milk run, o rută regulată care deservește mai multe puncte într-o ordine fixă, pe un alt amplasament. Este exact o problemă de rutare a vehiculelor.
Camionul electric: ce se schimbă în planificarea rutelor
Constrângerile nu dispar: altele le iau locul.
Electric — de la distanță la energie
Autonomia devine o constrângere de energie, nu de kilometri. Consumul variază în funcție de încărcătura transportată, de diferența de nivel, de viteză și de temperatură. Frigul iernii va reduce autonomia, așa cum căldura a apăsat asupra rutelor din această vară. Un plan care funcționează în kilometri poate deci eșua în kWh.
Încărcarea poate coincide cu pauza obligatorie. Regulamentul (CE) nr. 561/2006 impune o pauză de cel puțin 45 de minute după 4 ore și 30 de minute de condus. Pe hârtie, 30 de minute de încărcare îi redau lui Semi peste 60 % din autonomie, iar circa douăzeci de minute îi ajung lui BYD pentru a trece de la 20 la 80 %. O încărcare plasată în timpul pauzei nu costă deci niciun minut. Plasată prost, departe de pauză sau la un încărcător ocupat, poate costa o oră.
Încărcătorul devine o resursă de rezervat. Cu intervalele rezervabile, încărcarea se planifică precum o fereastră orară de livrare, cu același risc de întârzieri în cascadă.
Bateria mănâncă din sarcina utilă. Tractorul Tesla cântărește sub 9,1 t gol, potrivit producătorului, iar cele 2 t prevăzute de reglementare nu compensează întotdeauna bateria. Fiecare kilogram contează așadar mai mult, ceea ce face optimizarea încărcării și mai utilă.
Taxele rutiere redesenează itinerariile. Un camion scutit sau cu tarif redus nu are același itinerariu optim ca un diesel pe același traseu.
Cercetătorii au un nume pentru această problemă: EVRP (Electric Vehicle Routing Problem). Este varianta problemei de rutare a vehiculelor care ia în calcul nivelul de încărcare a bateriei și opririle pentru încărcare.
Autonom — pauza dispare, apar alte constrângeri
Fără șofer, nu mai există timpi de condus și pauze de respectat. Dar camionul circulă doar în domeniul său operațional (ODD, Operational Design Domain), adică pe tronsoanele și în condițiile pentru care a fost validat. Viteza îi este limitată, supravegherea de la distanță rămâne necesară, iar încărcarea devine singurul motiv de oprire.
Tabel recapitulativ
| Diesel | Electric | Autonom (electric) | |
|---|---|---|---|
| Limita principală | Timpul de condus al șoferului | Energia de la bord | Drumuri autorizate |
| Opriri obligatorii | Pauze reglementare | Pauze + încărcări (de sincronizat) | Doar încărcări |
| Resursă de rezervat | — | Interval de încărcare | Interval de încărcare |
| Sarcină utilă | Referință | Redusă de baterie | În funcție de vehicul |
| Itinerariu optim | Carburant + taxă rutieră | Energie + încărcătoare + taxă redusă | Tronsoane validate |
Flotele mixte diesel-electrice: adevărata realitate zilnică a anilor următori
Nimeni nu își va înlocui flota dintr-odată. Diesel, electric și, local, autonom vor împărți multă vreme același plan de transport.
Marii transportatori se pregătesc. Pe 5 octombrie 2026, Geodis a anunțat comanda a 110 camioane electrice de 44 t de la Volvo Trucks și Renault Trucks, cu livrare până în mai 2027, pentru livrări urbane și transport pe distanțe lungi în Franța. Divizia sa Rețeaua Rutieră Europeană va avea atunci 190 de vehicule electrice. Grupul amenajează coridoare pe marile axe franceze, cu un punct de încărcare la fiecare 250–500 km: în jur de șaizeci de puncte astăzi, peste 200 vizate până în 2030. Lungimea etapelor se stabilește atunci în funcție de aceste puncte.
Întrebarea nu mai este deci doar „în ce ordine livrăm?”, ci și „ce vehicul pentru ce rută?”. Electricul se potrivește rutelor regionale previzibile cu întoarcere la depozit, unde se încarcă noaptea. Dieselul păstrează distanțele lungi și incerte; electricul preia cursele lungi doar pe axe regulate, cu puncte de încărcare controlate. Autonomul preia navetele scurte și repetitive. Iar aceste alocări se recalculează în funcție de comenzi, de încărcătoarele disponibile și de starea bateriilor.
Această alocare este o problemă de optimizare în toată regula, pe care nici un GPS, nici o foaie de calcul nu o rezolvă (vezi optimizarea rutelor față de GPS).
Concluzie — ce nu se schimbă
Camionul se schimbă, dar un plan de transport rămâne indispensabil. Fiecare nouă tehnologie adaugă constrângeri care trebuie modelate, nu suportate: energie, încărcare, sarcină utilă, drumuri autorizate. Fie că flota dumneavoastră trece la electric în 2027 sau în 2032, adevărata întrebare este dacă planificarea dumneavoastră știe să reprezinte aceste constrângeri.
Octave Engine se limitează la un perimetru restrâns: transformarea constrângerilor dumneavoastră reale (intervale orare, capacități, volume, timpi de condus) în planuri de rută și de încărcare optimizate, în câteva secunde, cu date găzduite în Franța și în Europa. Nu este nici un TMS, nici un software de gestionare a încărcării bateriilor, nici un instrument de conformitate cu reglementările.
Să vorbim despre rutele dumneavoastră: care dintre ele ar putea trece la electric fără a schimba nicio oră de plecare?
Surse
- SustainableTruckVan — IAA Transportation 2026 closes with 140,000 visitors — peste 140 000 de vizitatori, 1 589 de expozanți din 46 de țări, demonstrație MCS Milence pe camioane Daimler Truck, MAN și Scania, declarațiile președintei VDA
- trans.info — A new era is dawning for electric trucks — MCS de până la 1 000 kW, 70 de parcuri Milence până la sfârșitul lui 2027, intervale rezervabile Shell, 50 de locații MAN, ~730 de puncte de peste 350 kW față de ~35 000 de puncte MCS necesare în 2030
- VINCI Autoroutes — Voltix, station de recharge puissante pour les poids lourds électriques — pusă în funcțiune pe 2 octombrie 2026 la Vierzon (A20, A71, A85), 4 puncte de 1,5 MW cu CCS și MCS, 8 în final, încărcare în 30–45 de minute, 50 de stații până în 2028
- GEODIS — Comanda a 110 noi camioane electrice (comunicatul din 5 octombrie 2026, preluat de FAQ Logistique) — 110 camioane de 44 t, Volvo Trucks și Renault Trucks, livrare până în mai 2027, livrări urbane și pe distanțe lungi în Franța, 190 de vehicule electrice în Rețeaua Rutieră Europeană, în jur de șaizeci de puncte de încărcare, peste 200 până în 2030, un punct la fiecare 250–500 km
- EuropaWire — MAN Truck & Bus electrifies IAA Transportation 2026 — noua generație eTGX, ecosistem de încărcare
- trans.info — IAA Transportation 2026: 5 truck trends to watch — autonomii de 600-700 km, MCS, producători chinezi
- FreightWaves — Tesla targets end-2027 Europe deliveries for the Semi — 550 km la 40 t, 1 kWh/km, sub 9 100 kg, 800 kW, demonstrații în prima jumătate a lui 2027, livrări la sfârșitul lui 2027
- electrive.com — BYD brings ETT 44 electric truck to Europe — cap tractor 4×2 pentru 44 t, 651 kWh LFP Blade, aproximativ 600 km fără condiții precizate, livrări în 2027
- Electrek — BYD unveils flagship 600 km electric truck with 1.5 MW charging — încărcare de peste 1,5 MW, de la 20 la 80 % în circa douăzeci de minute
- Transport & Environment — Are new electric entrants serious competition for European truckmakers? — între 24 și 31 % din piața europeană a camioanelor grele electrice în 2030, TCO cu aproximativ 12 % mai mic
- Transport & Environment — Are electric trucks cheaper to operate than diesel? — Franța: economii de până la 50 000 de euro în cinci ani, recuperarea investiției în patru ani, subvenții de până la 107 000 de euro pe camion, 10 000 de euro în 2030 fără ele; ipoteze: 116 000 km pe an, 75 % autostradă, 80 % încărcare la depou
- Assemblée nationale — Projet de loi de finances pour 2027 (n° 3210) — articolul 24: acciză redusă de 0,5 euro/MWh pentru energia electrică a camioanelor electrice de peste 7,5 t, sub rezerva autorizării Consiliului UE; articolul 25: amortizare suplimentară pentru camioanele pe gaz, ED95 și B100, calculată pe baza costului suplimentar, pentru achizițiile din 2027–2030
- Lidl Deutschland — Autonomer Lkw (comunicat din 15 septembrie 2026) — 15 europaleți, până la trei curse pe zi, peste 3 000 de paleți în patru luni, milk run cu mai multe opriri planificat pe un alt amplasament
- Einride — Einride and Lidl launch first autonomous cab-less truck on German public road — nivel SAE 4 fără cabină, autorizație KBA, extindere la mai multe opriri
- electrive.com — Einride tests autonomous electric truck with Lidl — 25 km/h, autorizație din 14 august 2026 valabilă până la 28 februarie 2027, supraveghere de la distanță
- Automobile Propre — Ni volant, ni pédales, ni chauffeur : Lidl fait rouler ce camion autonome sur route ouverte — prezentarea proiectului (în franceză)
- EUR-Lex — Regulamentul (CE) nr. 561/2006 — articolul 7: pauză de cel puțin 45 de minute după 4 ore și 30 de minute de condus
- European Alternative Fuels Observatory — EU backs extended toll exemption for zero-emission trucks — prelungire până la 30 iunie 2031, decizie lăsată statelor membre
- Transport & Environment — The weights and dimensions law is crucial to accelerating zero-emission truck sales — bonus de 2 t pentru vehiculele cu emisii zero, considerat insuficient pentru cursele lungi