Vyšla třetí část francouzského příspěvku na palivo pro dopravce 2026: pokrývá červen, červenec a srpen 2026 (dekret č. 2026-885 z 23. září 2026, zveřejněný v Journal officiel, francouzském úředním věstníku, 24. září a účinný od 25. září). Jde o paušální podporu na vozidlo pro podniky usazené ve Francii, kterou vyplácí Agence de services et de paiement (ASP, francouzská státní platební agentura), a lze ji kombinovat s dubnovou a červencovou částí. Tento průvodce odpovídá na tři otázky: mám nárok, kolik dostanu a do kdy se musím zaregistrovat?
Všechny odkazy na články se vztahují k dekretu č. 2026-885.
Příspěvek na palivo pro dopravce 2026 ve zkratce: kdo, kolik, do kdy
- Kdo: podniky veřejné silniční dopravy usazené ve Francii s méně než 1 000 zaměstnanci, držitelé licence pro nákladní nebo osobní dopravu, jejichž hlavní činnost spadá pod jeden z 11 kódů NAF (francouzská klasifikace ekonomických činností) uvedených v dekretu (čl. 1).
- Kolik: 210 € až 1 500 € na vozidlo za tři měsíce podle kategorie, se stropem 180 000 € na podnik (čl. 1 a 4).
- Do kdy: žádosti lze podávat od 5. října 2026 v elektronické službě ASP, nejpozději 9. listopadu 2026 (čl. 7).
- Pozor: nad 5 000 € měsíčně platí při podání žádosti podmínka ziskovosti a podporu může být nutné vrátit podle vývoje hrubého provozního výsledku (EBE, excédent brut d’exploitation, obdoba EBITDA) (čl. 2 a 5).
Kolik na vozidlo? Výše příspěvku na palivo
Dekret stanoví měsíční jednotkovou částku pro každou kategorii vozidel. Celková podpora se rovná „trojnásobku součtu součinů“: počet vozidel v každé kategorii se vynásobí jednotkovou částkou, výsledky se sečtou a vynásobí třemi (čl. 4).
| Kategorie vozidla | Měsíčně | Celkem červen–srpen (×3) |
|---|---|---|
| Tahač návěsů (nákladní doprava) | 500 € | 1 500 € |
| Sólo vozidlo, celková hmotnost ≥ 26 t | 400 € | 1 200 € |
| Sólo vozidlo, celková hmotnost > 7,5 t a < 26 t | 250 € | 750 € |
| Autokar | 250 € | 750 € |
| Sólo vozidlo, celková hmotnost > 3,5 t a ≤ 7,5 t | 100 € | 300 € |
| Sólo vozidlo, celková hmotnost ≤ 3,5 t | 70 € | 210 € |
| Lehké vozidlo s méně než 10 místy (hromadná osobní doprava) | 70 € | 210 € |
Dva příklady výpočtu
- Malá flotila pod hranicí: 5 tahačů a 3 sólo vozidla 7,5 až 26 t dávají (5 × 500) + (3 × 250) = 3 250 € měsíčně, tedy 9 750 € za tři měsíce. Podpora zůstává pod 5 000 € měsíčně: neplatí ani podmínka ukazatele, ani kontrola EBE.
- Flotila nad hranicí: 10 tahačů a 5 sólo vozidel 26 t a více dávají (10 × 500) + (5 × 400) = 7 000 € měsíčně, tedy 21 000 €. Podpora přesahuje 5 000 € měsíčně: uplatní se ukazatel ziskovosti (čl. 2) i pravidlo o vrácení (čl. 5).
Pro orientaci: strop 180 000 € odpovídá 60 000 € měsíčně, tedy například 120 tahačům.
Podniky omezené počtem kopií licence
- Kódy NAF 49.41C (pronájem nákladních vozidel s řidičem), 80.10Z (soukromé bezpečnostní činnosti) a 52.10B (skladování bez chlazení): počet způsobilých vozidel je omezen počtem kopií dopravní licence. Podnik pak uvede vozidla, která dávají nejvýhodnější výpočet, tedy přednostně vozidla z nejlépe dotovaných kategorií.
- Kódy NAF 49.39A a 49.39B (silniční osobní doprava): vozidla s méně než 10 místy jsou omezena počtem kopií licence pro lehkou osobní dopravu.
Podmínky nároku na příspěvek na palivo
Podmínky týkající se podniku (čl. 1)
- Být usazen ve Francii a zaměstnávat méně než 1 000 zaměstnanců ke dni podání žádosti.
- Být držitelem vnitrostátní nebo komunitární licence pro veřejnou dopravu osob nebo zboží (článek L. 3411-1 francouzského dopravního zákoníku, code des transports).
- Mít jako hlavní činnost jeden z následujících 11 kódů NAF:
- 49.41A: dálková silniční nákladní doprava;
- 49.41B: místní silniční nákladní doprava;
- 49.41C: pronájem nákladních vozidel s řidičem;
- 49.42Z: stěhovací služby;
- 53.20Z: ostatní poštovní a kurýrní činnosti;
- 52.10B: skladování bez chlazení;
- 52.29A: kusová zásilková a expresní přeprava;
- 52.29B: zprostředkování a organizace přepravy;
- 49.39A: pravidelná silniční osobní doprava;
- 49.39B: ostatní silniční osobní doprava;
- 80.10Z: soukromé bezpečnostní činnosti.
- Nemít nezaplacené daňové nebo sociální dluhy k 31. prosinci 2024 (datum uvedené v dekretu), s výjimkou:
- dluhů uhrazených nebo zahrnutých do splátkového kalendáře ke dni podání žádosti;
- daňových dluhů v celkové výši nejvýše 1 500 €;
- dluhů, které byly k 1. dubnu 2026 předmětem sporu bez pravomocného rozhodnutí.
Podmínky týkající se vozidel (čl. 3)
- Kategorie: vozidla M2 nebo M3 třídy II, III a B podle předpisu EHK OSN č. 107 (autokary) a vozidla N nebo M1, včetně VASP (véhicules automoteurs spécialisés, vozidla zvláštního určení), používaná pro nákladní dopravu nebo hromadnou osobní dopravu.
- Ke dni podání žádosti musí být každé vozidlo:
- ve vlastnictví podniku, nebo v dlouhodobém pronájmu či na finanční leasing;
- podnikem skutečně provozováno ve veřejné silniční dopravě;
- s platnou technickou kontrolou.
Krátkodobý pronájem dekret nezmiňuje.
Nad 5 000 € měsíčně: ukazatel ziskovosti a vrácení podpory
To je nejcitlivější bod celého opatření. Týká se pouze podniků, jejichž podpora přesahuje 5 000 € měsíčně (15 000 € za tři měsíce), a probíhá ve dvou krocích.
1. Chcete-li žádat o více než 5 000 € měsíčně (čl. 2): poměr běžného výsledku hospodaření před zdaněním k obratu musí být nejvýše 1 % za poslední dvě účetní období uzavřená před 30. dubnem 2026, nebo za poslední z nich, pokud má podnik jen jedno.
2. Chcete-li si podporu ponechat (čl. 5): EBE účetního období, které zahrnuje srpen 2026, vypočtený bez podpor ze všech tří dekretů (2026-289, 2026-591 a 2026-885), nesmí překročit 65 % EBE předchozího účetního období. Jinak podnik obdrženou podporu vrátí.
Několik upřesnění:
- Podnik bez účetního období uzavřeného před 30. dubnem 2026: podpora je omezena na 5 000 € měsíčně (čl. 2).
- Ukazatel vyšší než 1 %: podmínka se týká pouze žádostí „vyšších než 5 000 eur měsíčně“. Podnik v této situaci tedy zřejmě může žádat o podporu do výše 5 000 € měsíčně. To je náš výklad textu, který dekret výslovně neuvádí: nechte si ho potvrdit svým účetním poradcem nebo ASP.
- Co znamená pravidlo 65 %: aby si podnik podporu ponechal, musí jeho EBE bez podpor klesnout oproti předchozímu účetnímu období alespoň o 35 %. Text hovoří o vrácení „obdržené podpory“, aniž by rozlišoval část pod hranicí 5 000 €.
- Doklady: musí být doručeny ASP před 31. říjnem 2027. Při nesouladu nebo jejich nezaslání ASP vyplacené částky vymáhá zpět (čl. 5).
Doporučení k opatrnosti: dokud není uzavřeno účetní období zahrnující srpen 2026, může být rozumné nepovažovat obdrženou podporu za definitivně získanou. Účetní zachycení (tvorbu rezervy či nikoli) proberte se svým účetním poradcem.
Postup u ASP a harmonogram
ASP spravuje tuto podporu na naftu jménem státu (čl. 6): shromažďuje údaje, posuzuje žádosti, oznamuje podporu jednostranným rozhodnutím, vyplácí ji, vymáhá neoprávněně obdržené částky a vyřizuje reklamace a opravné prostředky.
Podnik se musí zaregistrovat u ASP nejpozději 9. listopadu 2026 a mít k dispozici dokumenty prokazující způsobilost podniku i jeho vozidel (čl. 7).
Žádosti lze podávat od 5. října 2026 v elektronické službě ASP (ve francouzštině), do půlnoci 9. listopadu 2026. Každý podnik (SIREN) může podat jen jednu žádost: zahrnuje celý vozový park a podává se pod číslem SIRET hlavní provozovny. Asistenční linka ASP: 0 806 809 115, od pondělí do pátku.
Dokumenty, které je třeba připravit
U této třetí části elektronická služba ASP požaduje:
- identifikační soubor vozidel, pouze ve formátu Excel, který slouží k předběžnému výpočtu podpory. Pozor: vzor pro tuto část se liší od vzoru dubnové a květnové části;
- číslo vnitrostátní nebo komunitární licence pro dopravu;
- počet zaměstnanců podniku ke dni podání žádosti;
- pokud předběžně vypočtená podpora přesahuje 15 000 €, účetní potvrzení o ukazateli ziskovosti nejvýše 1 % a počtu zaměstnanců pod 1 000 na úrovni podniku (SIREN).
Pro přípravu těchto dokumentů je podle podmínek dekretu užitečné shromáždit už nyní:
- výpis z obchodního rejstříku (extrait Kbis) nebo výpis z registru SIRENE (kód NAF);
- dopravní licenci a počet kopií licence;
- osvědčení o registraci vozidel;
- smlouvy o dlouhodobém pronájmu nebo finančním leasingu;
- protokoly o technické kontrole;
- počet zaměstnanců ke dni podání žádosti;
- potvrzení o bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu a sociálnímu zabezpečení;
- daňová přiznání s přílohami za poslední dvě uzavřená účetní období, pokud podpora přesahuje 5 000 € měsíčně.
Harmonogram
| Datum | Krok |
|---|---|
| 23. září 2026 | Podpis dekretu č. 2026-885 |
| 24. září 2026 | Zveřejnění v Journal officiel (JORF č. 0223) |
| 25. září 2026 | Nabytí účinnosti |
| 5. října 2026 | Otevření podávání žádostí v elektronické službě ASP |
| 9. listopadu 2026 | Konečný termín registrace u ASP |
| Uzavření účetního období zahrnujícího srpen 2026 | Výpočet EBE (pokud podpora přesahuje 5 000 € měsíčně) |
| Před 31. říjnem 2027 | Zaslání dokladů o EBE na ASP (pokud podpora přesahuje 5 000 € měsíčně) |
Co zatím není známo
- Lhůty výplaty: FNTR (Fédération nationale des transports routiers, francouzský svaz silničních dopravců) kritizuje, že výplaty jsou stále zablokované (Gaz-mobilite.fr).
Tuto stránku aktualizujeme, pokud ASP změní harmonogram nebo seznam dokumentů.
A po srpnu?
Tato třetí část mimořádného příspěvku na palivo pro silniční nákladní dopravu (TRM) pokrývá poslední podporované období pro silniční dopravu. Podle odborného tisku vláda příspěvek na palivo pro TRM po 31. srpnu neprodlužuje, zatímco podporu pro zemědělce, rybáře a stavebnictví zachovává (France Routes). Mluvčí vlády Maud Bregeonová toto rozhodnutí zdůvodnila tím, že odvětví „mohlo promítnout zdražení do svých smluv“ díky naftové indexaci, mechanismu stanovenému zákonem. Podle L’Officiel des transporteurs vzrostl index profesionální nafty CNR (Comité national routier) mezi lednem a srpnem 2026 o více než 40 %.
Profesní organizace tento argument zpochybňují (Supply Chain Magazine). Svaz OTRE považuje rozhodnutí za „nespravedlivé a nebezpečné pro přežití našich podniků“. FNTR požaduje vysvětlení, jak je indexace uplatňována: „Dopravci mají právo znát konkrétní výsledky kroků státu při prosazování ustanovení stanovených zákonem.“ Union TLF prostřednictvím svého předsedy Jeana-Thomase Schmitta prosazuje jednoduché pravidlo: „žádná francouzská daň vyšší a žádná francouzská norma přísnější než u našich evropských konkurentů“.
Dne 28. září FNTR požádala vládu o odpověď do poloviny října (Le Journal du Poids Lourd). Požaduje prodloužení podpor pro silniční dopravu a rychlou výplatu podpor za duben až srpen, dočasné snížení daní z profesionální nafty a posílení indexace v zákoně: jediný index pro každý druh energie, a to za aktuální měsíc, a více kontrol ze strany DGCCRF (francouzského úřadu pro ochranu spotřebitele). Pokud odpověď nedostane, znovu se obrátí na podniky ohledně případných akcí.
OTRE a Fédération des autocaristes indépendants (FAI, svaz nezávislých autokarových dopravců) vyzývají k protestům v Paříži od 21. října (OTRE). Požadují snížení cen u čerpacích stanic, jedinou a právně závaznou referenci pro indexaci založenou na indexech CNR, okamžité zvýšení cen přepravy a návrat TRM mezi podporovaná odvětví. Akce míří na vládu a poslance, bez blokád v regionech (L’Officiel des Transporteurs); podrobnosti budou oznámeny později. FNTR se k nim nepřipojuje a trvá na svém termínu v polovině října. K dnešnímu dni není ohlášena žádná nová podpora pro TRM.
Časté otázky
Lze tuto podporu kombinovat s dubnovou a červencovou?
Ano. Dekret výslovně počítá s kumulací s podporami podle dekretů č. 2026-289 a č. 2026-591 (čl. 4).
Mají nárok vozidla v dlouhodobém pronájmu nebo na finanční leasing?
Ano, pokud jsou skutečně provozována ve veřejné silniční dopravě a mají platnou technickou kontrolu (čl. 3).
Počítají se užitková vozidla do 3,5 t?
Ano: 70 € měsíčně na vozidlo, tedy 210 € za tři měsíce.
Jsem autokarový dopravce: kolik dostanu na autokar?
Příspěvek na palivo na autokar činí 250 € měsíčně, tedy 750 € za tři měsíce. Vozidla s méně než 10 místy používaná pro hromadnou osobní dopravu zakládají nárok na 70 € měsíčně, tedy 210 €.
Můj podnik vznikl v roce 2025 nebo 2026: mám nárok na podporu?
Ano, pokud splňuje ostatní podmínky. Bez účetního období uzavřeného před 30. dubnem 2026 je podpora omezena na 5 000 € měsíčně, tedy 15 000 € za tři měsíce (čl. 2).
Musím podporu vracet?
Pouze pokud přesahuje 5 000 € měsíčně a EBE účetního období zahrnujícího srpen 2026, vypočtený bez podpor, zůstane nad 65 % EBE předchozího účetního období (čl. 5).
Jaký je konečný termín?
Zaregistrovat se u ASP je třeba nejpozději do půlnoci 9. listopadu 2026 (čl. 7); žádosti lze podávat od 5. října 2026.
Započítává se podpora do stropu podpor de minimis?
Ano, spadá pod nařízení (EU) 2023/2831 (čl. 4). Toto nařízení omezuje podpory de minimis na 300 000 € na podnik za tři po sobě jdoucí účetní období, a to i pro silniční nákladní dopravu pro cizí potřebu (service-public.gouv.fr). Sečtěte všechny tři části a další obdržené podpory de minimis, abyste ověřili kumulaci.
Bez podpory po srpnu zůstává hlavní pákou trasa
Jakmile bude tato poslední část vyplacena, náklady na palivo opět plně ponese provoz. Prvním dostupným nástrojem se pak stává kontrola ujetých kilometrů a nákladů na palivo u každé trasy. Více se dozvíte v článku proč optimalizovat trasy nebo si odhadněte náklady na optimalizační nástroj.
Informace ověřeny v textu dekretu č. 2026-885 dne 24. 9. 2026 a na stránce ASP (aktualizace z 25. 9. 2026) dne 26. 9. 2026; stránka ASP (aktualizace z 5. 10. 2026) a elektronická služba ASP navštíveny 8. 10. 2026. Zdroje: Légifrance · ASP (ve francouzštině). Tento průvodce nenahrazuje radu vašeho účetního poradce.