De derde ronde van de Franse brandstofsteun voor vervoerders 2026 is verschenen: zij dekt juni, juli en augustus 2026 (décret n° 2026-885 van 23 september 2026, gepubliceerd in het Journal officiel, het Franse staatsblad, van 24 september en van kracht sinds 25 september). Het gaat om een forfaitaire steun per voertuig voor in Frankrijk gevestigde vervoersbedrijven, uitbetaald door het Agence de services et de paiement (ASP, het Franse uitbetalingsagentschap), en cumuleerbaar met de rondes van april en juli. Deze gids beantwoordt drie vragen: kom ik in aanmerking, hoeveel ontvang ik en vóór welke datum moet ik mij registreren?
Alle artikelverwijzingen hebben betrekking op decreet nr. 2026-885.
Brandstofsteun vervoerders 2026 in het kort: wie, hoeveel, vóór wanneer
- Wie: in Frankrijk gevestigde bedrijven voor beroepsvervoer over de weg met minder dan 1.000 werknemers, met een vergunning voor goederen- of personenvervoer, en waarvan de hoofdactiviteit valt onder een van de 11 NAF-codes (de Franse activiteitencodes) die het decreet opsomt (art. 1).
- Hoeveel: van € 210 tot € 1.500 per voertuig voor de drie maanden, afhankelijk van de categorie, met een plafond van € 180.000 per bedrijf (art. 1 en 4).
- Vóór wanneer: aanvragen mogelijk sinds 5 oktober 2026 via de onlinedienst van het ASP, uiterlijk op 9 november 2026 (art. 7).
- Let op: boven € 5.000 per maand geldt bij de aanvraag een rentabiliteitsvoorwaarde, en de steun moet mogelijk worden terugbetaald afhankelijk van de ontwikkeling van het bruto bedrijfsresultaat (EBE, excédent brut d’exploitation, vergelijkbaar met de EBITDA) (art. 2 en 5).
Hoeveel per voertuig? Het bedrag van de brandstofsteun
Het decreet legt per voertuigcategorie een maandelijks bedrag per eenheid vast. De totale steun is gelijk aan „drie keer de som van de producten”: u vermenigvuldigt het aantal voertuigen in elke categorie met het bedrag per eenheid, telt alles op en vermenigvuldigt de uitkomst met drie (art. 4).
| Voertuigcategorie | Per maand | Totaal juni-augustus (×3) |
|---|---|---|
| Trekker (goederenvervoer) | € 500 | € 1.500 |
| Bakwagen toegestane maximummassa ≥ 26 t | € 400 | € 1.200 |
| Bakwagen toegestane maximummassa > 7,5 t en < 26 t | € 250 | € 750 |
| Touringcar | € 250 | € 750 |
| Bakwagen toegestane maximummassa > 3,5 t en ≤ 7,5 t | € 100 | € 300 |
| Bakwagen toegestane maximummassa ≤ 3,5 t | € 70 | € 210 |
| Licht voertuig met minder dan 10 zitplaatsen (collectief personenvervoer) | € 70 | € 210 |
Twee rekenvoorbeelden
- Kleine vloot, onder de drempel: 5 trekkers en 3 bakwagens van 7,5 tot 26 t geven (5 × 500) + (3 × 250) = € 3.250 per maand, ofwel € 9.750 over drie maanden. De steun blijft onder € 5.000 per maand: geen ratiovoorwaarde en geen controle van het EBE.
- Vloot boven de drempel: 10 trekkers en 5 bakwagens van 26 t of meer geven (10 × 500) + (5 × 400) = € 7.000 per maand, ofwel € 21.000. De steun is hoger dan € 5.000 per maand: de rentabiliteitsratio (art. 2) en de terugbetalingsregel (art. 5) zijn van toepassing.
Ter oriëntatie: het plafond van € 180.000 komt overeen met € 60.000 per maand, bijvoorbeeld 120 trekkers.
Bedrijven die worden begrensd door hun vergunningsafschriften
- NAF-codes 49.41C (verhuur van vrachtwagens met chauffeur), 80.10Z (particuliere beveiliging) en 52.10B (niet-gekoelde opslag): het aantal in aanmerking komende voertuigen is begrensd tot het aantal afschriften van de vervoersvergunning. Het bedrijf geeft dan de voertuigen op die de gunstigste berekening opleveren, dus bij voorrang die uit de best bedeelde categorieën.
- NAF-codes 49.39A en 49.39B (personenvervoer over de weg): voertuigen met minder dan 10 zitplaatsen zijn begrensd tot het aantal afschriften van de vergunning voor licht personenvervoer.
De voorwaarden voor de brandstofsteun
Voorwaarden voor het bedrijf (art. 1)
- In Frankrijk gevestigd zijn en op de datum van de aanvraag minder dan 1.000 werknemers in dienst hebben.
- Beschikken over een binnenlandse of communautaire vergunning voor beroepsvervoer van personen of goederen (artikel L. 3411-1 van de Franse code des transports).
- Als hoofdactiviteit een van de volgende 11 NAF-codes hebben:
- 49.41A: interlokaal goederenvervoer over de weg;
- 49.41B: lokaal goederenvervoer over de weg;
- 49.41C: verhuur van vrachtwagens met chauffeur;
- 49.42Z: verhuisdiensten;
- 53.20Z: overige post- en koeriersactiviteiten;
- 52.10B: niet-gekoelde opslag;
- 52.29A: pakketdiensten, expresvracht;
- 52.29B: bevrachting en organisatie van vervoer;
- 49.39A: geregeld personenvervoer over de weg;
- 49.39B: overig personenvervoer over de weg;
- 80.10Z: particuliere beveiliging.
- Geen onbetaalde belasting- of socialezekerheidsschulden hebben per 31 december 2024 (datum zoals vermeld in het decreet), behalve voor:
- schulden die op de datum van de aanvraag zijn voldaan of onder een betalingsregeling vallen;
- belastingschulden met een totaalbedrag van ten hoogste € 1.500;
- schulden waarover op 1 april 2026 een geschil liep zonder definitieve beslissing.
Voorwaarden voor de voertuigen (art. 3)
- Categorieën: voertuigen M2 of M3 die voldoen aan de klassen II, III en B van VN/ECE-reglement nr. 107 (touringcars), en voertuigen N of M1, inclusief VASP (véhicules automoteurs spécialisés, voertuigen voor bijzondere doeleinden), die worden ingezet voor goederenvervoer of collectief personenvervoer.
- Op de datum van de aanvraag moet elk voertuig:
- eigendom zijn van het bedrijf, of gehuurd in langetermijnhuur of leasing (crédit-bail);
- daadwerkelijk door het bedrijf worden ingezet voor beroepsvervoer over de weg;
- een geldige technische keuring hebben.
Kortetermijnhuur wordt in het decreet niet genoemd.
Boven € 5.000 per maand: rentabiliteitsratio en terugbetaling
Dit is het lastigste onderdeel van de regeling. Het betreft alleen bedrijven waarvan de steun hoger is dan € 5.000 per maand (€ 15.000 over drie maanden) en speelt zich af in twee stappen.
1. Om meer dan € 5.000 per maand aan te vragen (art. 2): de ratio gewoon resultaat vóór belastingen / omzet moet ten hoogste 1 % bedragen over de laatste twee boekjaren die vóór 30 april 2026 zijn afgesloten, of over het laatste boekjaar als het bedrijf er maar één heeft.
2. Om de steun te behouden (art. 5): het EBE van het boekjaar waarin augustus 2026 valt, berekend zonder de steun uit de drie decreten (2026-289, 2026-591 en 2026-885), mag niet hoger zijn dan 65 % van het EBE van het voorgaande boekjaar. Anders betaalt het bedrijf de ontvangen steun terug.
Enkele preciseringen:
- Bedrijf zonder boekjaar afgesloten vóór 30 april 2026: de steun is begrensd op € 5.000 per maand (art. 2).
- Ratio hoger dan 1 %: de voorwaarde geldt alleen voor aanvragen „van meer dan 5.000 euro per maand”. Een bedrijf in die situatie lijkt de steun dus te kunnen aanvragen tot € 5.000 per maand. Dat is onze lezing van de tekst, die het decreet niet letterlijk zo formuleert: laat deze bevestigen door uw accountant of door het ASP.
- Wat de 65 %-regel betekent: om de steun te behouden moet het EBE zonder steun met minstens 35 % zijn gedaald ten opzichte van het voorgaande boekjaar. De tekst spreekt over het terugbetalen van „de ontvangen steun”, zonder onderscheid te maken voor het deel onder de drempel van € 5.000.
- Bewijsstukken: deze moeten het ASP vóór 31 oktober 2027 bereiken. Bij non-conformiteit of als ze niet worden ingediend, vordert het ASP de uitbetaalde bedragen terug (art. 5).
Advies uit voorzichtigheid: zolang het boekjaar waarin augustus 2026 valt niet is afgesloten, kan het verstandig zijn de ontvangen steun niet als definitief verworven te beschouwen. De boekhoudkundige verwerking (al dan niet een voorziening) bespreekt u met uw accountant.
De aanvraag bij het ASP en de planning
Het ASP beheert deze dieselsteun namens de Franse Staat (art. 6): het verzamelt de gegevens, behandelt de aanvragen, kent de steun toe via een eenzijdig besluit, betaalt hem uit, vordert onterecht ontvangen bedragen terug en behandelt bezwaren en beroepen.
Het bedrijf moet zich uiterlijk op 9 november 2026 registreren bij het ASP en de documenten die aantonen dat het bedrijf en zijn voertuigen in aanmerking komen ter beschikking houden (art. 7).
Sinds 5 oktober 2026 kunnen aanvragen worden ingediend via de onlinedienst van het ASP (in het Frans), tot 9 november 2026 om middernacht. Per bedrijf (SIREN) is maar één aanvraag mogelijk: die geldt voor het hele wagenpark en wordt ingediend onder het SIRET-nummer van de hoofdvestiging. Helpdesk van het ASP: 0 806 809 115, van maandag tot en met vrijdag.
De voor te bereiden documenten
Voor deze derde ronde vraagt de onlinedienst van het ASP:
- het identificatiebestand van de voertuigen, alleen in Excel-formaat, dat dient voor de voorlopige berekening van de steun. Let op: het model voor deze ronde verschilt van dat van de rondes van april en mei;
- het nummer van de nationale of communautaire vervoersvergunning;
- het aantal werknemers van het bedrijf op de datum van de aanvraag;
- als de voorlopige steun hoger is dan € 15.000, een accountantsverklaring die een rentabiliteitsratio van ten hoogste 1 % en een personeelsbestand van minder dan 1.000 werknemers op bedrijfsniveau (SIREN) bevestigt.
Om deze documenten voor te bereiden, is het nuttig om op basis van de voorwaarden van het decreet nu al het volgende te verzamelen:
- uittreksel Kbis (Frans handelsregister) of SIRENE-situatieoverzicht (NAF-code);
- vervoersvergunning en aantal vergunningsafschriften;
- kentekenbewijzen van de voertuigen;
- contracten voor langetermijnhuur of leasing;
- keuringsrapporten van de technische keuring;
- personeelsbestand op de datum van de aanvraag;
- verklaringen dat het bedrijf aan zijn fiscale en sociale verplichtingen voldoet;
- fiscale jaarstukken van de laatste twee afgesloten boekjaren, als de steun hoger is dan € 5.000 per maand.
De planning
| Datum | Stap |
|---|---|
| 23 september 2026 | Ondertekening van decreet nr. 2026-885 |
| 24 september 2026 | Publicatie in het Journal officiel (JORF nr. 0223) |
| 25 september 2026 | Inwerkingtreding |
| 5 oktober 2026 | Opening van de aanvragen via de onlinedienst van het ASP |
| 9 november 2026 | Uiterste datum voor registratie bij het ASP |
| Afsluiting van het boekjaar waarin augustus 2026 valt | Berekening van het EBE (als de steun hoger is dan € 5.000 per maand) |
| Vóór 31 oktober 2027 | Indiening van de EBE-bewijsstukken bij het ASP (als de steun hoger is dan € 5.000 per maand) |
Wat nog onbekend is
- De uitbetalingstermijnen: de FNTR (Franse federatie van wegvervoerders) hekelt betalingen die nog altijd geblokkeerd zijn (Gaz-mobilite.fr, in het Frans).
Deze pagina wordt bijgewerkt als het ASP de planning of de lijst met documenten wijzigt.
En na augustus?
Deze derde ronde van de uitzonderlijke brandstofsteun voor het beroepsgoederenvervoer over de weg (TRM, transport routier de marchandises) dekt de laatste gesteunde periode voor het wegvervoer. Volgens de vakpers verlengt de Franse regering de brandstofsteun voor het TRM niet na 31 augustus, terwijl zij de steun voor landbouwers, vissers en de bouwsector wel handhaaft (France Routes, in het Frans). Regeringswoordvoerder Maud Bregeon rechtvaardigde die keuze: de sector zou „de stijging in zijn contracten hebben kunnen doorberekenen” dankzij de dieselindexering, een wettelijk geregeld mechanisme. Volgens L’Officiel des transporteurs (in het Frans) is de professionele dieselindex van het CNR (Comité national routier) tussen januari en augustus 2026 met meer dan 40 % gestegen.
De brancheorganisaties betwisten dat argument (Supply Chain Magazine, in het Frans). De OTRE noemt het besluit „onrechtvaardig en gevaarlijk voor het voortbestaan van onze bedrijven”. De FNTR wil verantwoording over de toepassing van de indexering: „Vervoerders hebben het recht de concrete resultaten te kennen van wat de Staat doet om de wettelijke bepalingen te laten naleven.” Union TLF pleit bij monde van haar voorzitter Jean-Thomas Schmitt voor een eenvoudige regel: „geen zwaardere Franse belasting en geen strengere Franse norm dan bij onze Europese concurrenten”.
Op 28 september vroeg de FNTR de regering om uiterlijk half oktober te antwoorden (Le Journal du Poids Lourd, in het Frans). Zij eist verlenging van de steun voor het wegvervoer en snelle uitbetaling van de steun van april tot en met augustus, een tijdelijke verlaging van de belastingen op professionele brandstof, en een sterkere wettelijke indexering: één index per energiebron, die van de lopende maand, en meer controles door de DGCCRF (de Franse dienst voor consumentenbescherming en mededinging). Komt er geen antwoord, dan raadpleegt zij de bedrijven opnieuw over mogelijke acties.
De OTRE en de Fédération des autocaristes indépendants (FAI, federatie van onafhankelijke touringcarbedrijven) roepen op hun beurt op tot een mobilisatie in Parijs vanaf 21 oktober (OTRE, in het Frans). Zij eisen lagere prijzen aan de pomp, één bindende indexeringsreferentie op basis van de CNR-indexen, een onmiddellijke verhoging van de vervoersprijzen en de terugkeer van het TRM in de steunregelingen. De actie richt zich op de regering en de parlementsleden, zonder blokkades in de regio’s (L’Officiel des Transporteurs, in het Frans); de details worden later bekendgemaakt. De FNTR sluit zich hier niet bij aan en houdt vast aan haar termijn van half oktober. Op dit moment is er geen nieuwe steun voor het TRM aangekondigd.
FAQ
Is deze steun cumuleerbaar met die van april en juli?
Ja. Het decreet voorziet uitdrukkelijk in cumulatie met de steun uit decreet nr. 2026-289 en decreet nr. 2026-591 (art. 4).
Komen mijn voertuigen in langetermijnhuur of leasing in aanmerking?
Ja, op voorwaarde dat ze daadwerkelijk worden ingezet voor beroepsvervoer over de weg en een geldige technische keuring hebben (art. 3).
Tellen bedrijfswagens van 3,5 t en minder mee?
Ja: € 70 per maand per voertuig, ofwel € 210 over de drie maanden.
Ik ben touringcarbedrijf: hoeveel per touringcar?
De brandstofsteun per touringcar bedraagt € 250 per maand, ofwel € 750 over de drie maanden. Voertuigen met minder dan 10 zitplaatsen die worden ingezet voor collectief personenvervoer geven recht op € 70 per maand, ofwel € 210.
Mijn bedrijf is opgericht in 2025 of 2026: heb ik recht op de steun?
Ja, als het aan de overige voorwaarden voldoet. Zonder boekjaar afgesloten vóór 30 april 2026 is de steun begrensd op € 5.000 per maand, ofwel € 15.000 over drie maanden (art. 2).
Moet ik de steun terugbetalen?
Alleen als de steun hoger is dan € 5.000 per maand en het EBE van het boekjaar waarin augustus 2026 valt, berekend zonder steun, boven 65 % blijft van dat van het voorgaande boekjaar (art. 5).
Wat is de uiterste datum?
U moet zich uiterlijk op 9 november 2026 om middernacht registreren bij het ASP (art. 7); aanvragen kunnen sinds 5 oktober 2026 worden ingediend.
Valt de steun onder het plafond voor de-minimissteun?
Ja, de steun valt onder Verordening (EU) 2023/2831 (art. 4). Deze verordening begrenst de-minimissteun op € 300.000 per onderneming over drie voortschrijdende belastingjaren, ook voor goederenvervoer over de weg voor rekening van derden (service-public.gouv.fr, in het Frans). Tel de drie rondes en de andere ontvangen de-minimissteun bij elkaar op om de cumulatie te controleren.
Zonder steun na augustus blijft de rit de hefboom
Zodra deze laatste ronde is uitbetaald, komen de brandstofkosten volledig ten laste van de exploitatie. De eerste beschikbare hefboom wordt dan het beheersen van de gereden kilometers en van de brandstofkosten van elke rit. Lees verder: waarom uw ritten optimaliseren of bereken de kosten van een optimalisatietool.
Informatie gecontroleerd op de tekst van decreet nr. 2026-885 op 24-09-2026 en op de pagina van het ASP (bijgewerkt op 25-09-2026) op 26-09-2026; pagina van het ASP (bijgewerkt op 05-10-2026) en onlinedienst van het ASP geraadpleegd op 08-10-2026. Bronnen (in het Frans): Légifrance · ASP. Deze gids vervangt geen advies van uw accountant.